Świąteczna Sopa de galets / Sopa rellena
Podawana w Katalonii i na Balearach caldo de galets lub inaczej sopa rellena, znana jest już jej mieszkańcom od blisko 1000 lat. Kojarzona ze Świętami Bożego Narodzenia i okresem zimowym z racji, że jest to zupa gorąca. Jednak dawno temu była serwowana przez cały rok, ponieważ jej składniki odżywcze były nieocenione gdy w ciągu gorących dni Katalończycy tracili je wraz z potem. W XIV wieku moczono w zupie kawałki chleba a zwyczaj ten pozostał, aż do połowy XX wieku. Receptura ta pojawiła się w czasach ubóstwa, służyła do wypełniania brzuchów i ogrzewania ciała, zachowała dawną tradycję w domach, w których domownicy nie boją się spędzać wiele czasu w kuchni 🙂 Dziś jest to już potrawa narodowa Katalonii i serwowana jako pierwsza potrawa podczas wieczerzy Bożego Narodzenia. Możemy spotkać tę potrawę również jako escudella i carn d'olla, czyli zupy z makaronem i oddzielnie ugotowanego w niej mięsa z warzywami jako dwie potrawy. Wg pewnej anegdoty, wybitny francuski dowódca Joseph Joffre, urodzony w Katalonii (po francuskiej stronie), po zwycięskiej obronie Paryża w 1914 r, był niezwykle niezadowolony z menu podczas obiadu serwowanego ku jego czci, właśnie dlatego, że zabrakło w nim tej bliskiej jemu sercu potrawy.
Write a review
Print
Prep Time
30 min
Cook Time
1 hr 30 min
Total Time
2 hr
Prep Time
30 min
Cook Time
1 hr 30 min
Total Time
2 hr
Składniki dla 4 - 6 osób
Bulion
 1. - 1 cały kurczak
 2. - 2 litry wody
 3. - 4 marchewki
 4. - 1/4 głowy kapusty
 5. - 1 łodyga pora
 6. - sól i pieprz
Nadzienie
 1. - 160 g makaronu "Galets" / duże muszle
 2. - 200 g mielonego mięsa wieprzowego
 3. - 50 g boczku
 4. - 1 jajko
 5. - pół posiekanej natki pietruszki
 6. - sól i pieprz
Instructions
 1. Do garnka kładziemy składniki bulionu i gotujemy do zagotowania się wody na średnim a później małym ogniu przez około 1,5 h.
 2. Przykrywamy a gdy będzie taka potrzeba dolewamy wody.
 3. W misce mieszamy mięso z innymi składnikami i zostawiamy na około 30 minut.
 4. Następnie "galets" (tj. makaron w kształcie dużej muszli), nadziewamy wcześniej przygotowanym mięsem. Możemy do tego wykorzystać np. rękaw cukierniczy lub strzykawkę do nadziewania.
 5. Gdy bulion jest już gotowy dodajemy muszle i gotujemy około 25 minut. Gdy zależy nam na czasie, możemy ugotować makaron w wodzie w oddzielnym garnku i dodajemy je do bulionu na 2-3 minuty.
 6. Zupę serwujemy wraz z makaronem.
Hiszpańskie Smaki https://hiszpanskiesmaki.pl/

Zagłosuj na polskiego kandydata w Paella World Cup 2023!

Przychodzę do Ciebie z wyjątkową prośbą. Potrzebuję Twojego głosu w eliminacjach do finału World Paella Day Cup 2023, konkursu gotowania paelli, który ma wyłonić najlepszego kucharza na świecie!🏆 Zagłosuj tu do 25.06:
Aby Twój głos był ważny, trzeba potwierdzić jego oddanie także mailowo.