Hiszpańskie Smaki

Przepis na Gazpacho andaluzyjskie

Gazpacho andaluzyjskie
Jeden z największych symboli Hiszpanii. Chłodnik pochodzący z Andaluzji, którego podwaliny powstały już w VIII wieku za czasów panowania Maurów w Al Andaluz. Jednak znaną nam dziś wersję gazpacho andaluzyjskiego przygotowywano dopiero po odkryciu Ameryki i sprowadzeniu pomidorów na ląd europejski, czyli już w XVI wieku. Zupa idealna na upalne dni pod andaluzyjskim słońcem 😉
Write a review
Print
Prep Time
10 min
Cook Time
15 min
Total Time
25 min
Prep Time
10 min
Cook Time
15 min
Total Time
25 min
Składniki dla 4 osób
 1. 5 dużych pomidorów
 2. 1⁄2 czerwonej papryki
 3. 1 ogórek
 4. 1 kromka czerstwego chleba
 5. 1 mała cebula
 6. 2 ząbki czosnku
 7. 1⁄2 łyżeczki octu winnego ­najlepiej cherry
 8. sól i pieprz
 9. 3 łyżki oliwy z oliwek
 10. 1⁄4 szklanki przegotowanej wody
Przepis
 1. Myjemy pomidory, ogórki i paprykę. Wykrajamy wnętrze papryki i twarde części pomidora.
 2. Obieramy ogórki i cebulę i kroimy je w kawałki. Pomidory kroimy w ćwiartki.
 3. Do blendera lub jeśli jest w nim niewystarczająco miejsca do miski / garnka wrzucamy wcześniej umyte warzywa.(W przypadku innego naczynia skorzystamy z blendera ręcznego).
 4. Dodajemy również chleb pokrojony w kawałki.
 5. Obieramy ząbki czosnku i wrzucamy go do reszty warzyw.
 6. Teraz, gdy wszystkie warzywa niezbędne do przygotowania gazpacho są w blenderze, zaczynamy miksować w czasie, który pozwoli na całkowite rozdrobnienie warzyw i chleba.
 7. Następnie dodajemy sól, oliwę i ocet. Radzę rozpocząć trzema łyżkami octu i po sprawdzeniu smaku możemy odpowiednio skorygować kwaśny smaku dodając go więcej zgodnie z własnymi upodobaniami. Miksujemy jeszcze raz przez kilka sekund.
 8. Próbujemy i doprawiamy solą i octem do smaku.
 9. Jeśli gazpacho ma odpowiednią konsystencję przechodzimy do następnego kroku, jeśli jest zbyt gęsty możemy dodać trochę wody lub np. ogórka, który ma w sobie dużo wody.
 10. Należy pamiętać, że w zależności od ilości dodanego chleba i warzyw zawartość wody się zmienia i nie jest ona stała.
 11. Jeśli dodamy zbyt dużo wody intensywność smaku gazpacho zostanie obniżona. Być może trzeba będzie dodać sól i ocet.
 12. Na koniec należy rozlać gazpacho do szklanek lub misek i umieścić je w lodówce.
 13. Serwować odpowiednio schłodzony.
Hiszpańskie Smaki https://hiszpanskiesmaki.pl/
Adrian Stojewski

Adrian Stojewski

¡Hola! , jestem Adrian i od ponad 10 lat staram się, aby Polacy, tak jak ja, oszaleli na punkcie hiszpańskiej kuchni! Uczyłem się gotować pod okiem mistrzów hiszpańskiej kuchni z gwiazdkami Michelin, takich jak: Kiko Moya, Fran Martinez, Ivan Cerdeño Lopez, María José San Román czy Pablo González. Ukończyłem szkołę gastronomiczną w Polsce i studiowałem na kierunku kulinarnym na Universidad Catolica San Antonio de Murcia w Hiszpanii. Na co dzień współpracuję z największymi studiami kulinarnymi w Polsce.