Hiszpańskie Smaki

Hiszpańskie Smaki

Przepis na Mojo Picon – ostry sos z Wysp Kanaryjskich

Przepis na Mojo Picón - ostry sos z Wysp Kanaryjskich

Jeden z kilku sosów "mojo" pochodzących z Wysp Kanaryjskich (oprócz Picón szczególnie popularne są też Mojo Rojo, Mojo Verde czy Almogrote). Ten niezwykle wyrazisty sos powstał dzięki wymianie handlowej przypraw z różnych regionów Europy, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Za sprawą dziedzictwa Guanczów i wpływów kuchni latynoamerykańskiej (zwłaszcza wenezuelskiej), kanaryjskie mojo stawało się typowym dressingiem do różnych potraw serwowanych na archipelagu.
Samo słowo mojo ma swoje źródło w języku portugalskim - wielu pierwszych osadników na Wyspach Kanaryjskich pochodziło właśnie z portugalskiej Madery. Chociaż z czasem zasymilowali się z hiszpańską ludnością, pozostawili ślady w języku, kuchni i architekturze Wysp Kanaryjskich.
Prep Time 15 minutes
Total Time 15 minutes
Course Side Dish
Cuisine Wyspy Kanaryjskie
Servings 4 porcje

Ingredients
  

 • 0,5 szt główki czosnku
 • 1 szt ostra papryczka picona lub chili/cayenne
 • 1/2 łyżeczki kuminu
 • 1/2 łyżeczki papryki słodkiej mielonej może być ostra, jeśli wolicie ostrzejsza wersję
 • 1/2 łyżeczki papryki ostrej mielonej
 • 1/2 łyżeczki soli morskiej
 • 80 ml oliwy z oliwek extra virgen
 • 10 ml octu winnego

Instructions
 

 • Przeciskamy czosnek przez praskę wprost do miski/moździerza.
 • Dodajemy sól, kumin, oczyszczoną z nasion ostrą papryczkę, mieloną paprykę, odrobinę oliwy z oliwek i ucieramy wszystkie składniki na pastę w moździerzu lub misce.
 • Gdy powstanie pasta, dodajemy resztę oliwy, ocet i nadal ucieramy, do uzyskania gęstego sosu. Smacznego!?
Keyword mojo, Mojopicon, ostry sos, salsa, Sos, Wyspy Kanaryjskie
Adrian Stojewski

Adrian Stojewski

¡Hola! , jestem Adrian i od ponad 10 lat staram się, aby Polacy, tak jak ja, oszaleli na punkcie hiszpańskiej kuchni! Uczyłem się gotować pod okiem mistrzów hiszpańskiej kuchni z gwiazdkami Michelin, takich jak: Kiko Moya, Fran Martinez, Ivan Cerdeño Lopez, María José San Román czy Pablo González. Ukończyłem szkołę gastronomiczną w Polsce i studiowałem na kierunku kulinarnym na Universidad Catolica San Antonio de Murcia w Hiszpanii. Na co dzień współpracuję z największymi studiami kulinarnymi w Polsce.

Przepis na Pollo al chilindrón

Czy wiesz, że “chilindrón” było kiedyś niezwykle popularną grą karcianą w aragońskich tawernach, której zwycięzca decydował, kto zapłaci za jedzenie. Aragonia to ogrom różnorodności na

Read More »

Zagłosuj na polskiego kandydata w Paella World Cup 2023!

Przychodzę do Ciebie z wyjątkową prośbą. Potrzebuję Twojego głosu w eliminacjach do finału World Paella Day Cup 2023, konkursu gotowania paelli, który ma wyłonić najlepszego kucharza na świecie!🏆 Zagłosuj tu do 25.06:
Aby Twój głos był ważny, trzeba potwierdzić jego oddanie także mailowo.