Hiszpańskie Smaki

Hiszpańskie Smaki

Przepis na Pan con tomate / Tostada con tomate / Pa amb tomaquet – chrupiący tost z Hiszpanii

Przepis na Pan con tomate / Tostada con tomate / Pa amb tomàquet

Pierwsze wzmianki o pan con tomate wskazują na katalońską tożsamość potrawy i pochodzą z 1884r. Jednak przekąska gościła na hiszpańskich stołach już na przełomie XVI/ XVII wieku, kiedy to kuchnia całego kontynentu została wzbogacona o pomidory. Samo zmiękczanie chleba za sprawą oliwy i pomidorów było pomysłem na wykorzystanie czerstwego pieczywa, które zyskiwało dzięki temu drugie życie.
Inne źródła podają, że pa amb tomàquet przywędrowało do Barcelony wraz z Murcianczykami, którzy pracowali przy budowie tamtejszego metra w latach dwudziestych ubiegłego wieku.
W takich wspólnotach autonomicznych jak Katalonia, Aragonia czy Baleary, pomidor jest tradycyjnie wcierany w grzankę, natomiast w Murcji czy Andaluzji ściera się go na tarce ? Dlatego też w zależności od regionu przysmak ten nosi odmienne nazwy - pan con tomate, pan tumaca, pa amb tomàquet, tostada con tomate, a jego smak może się nieco różnić.
Prep Time 5 mins
Cook Time 5 mins
Total Time 10 mins
Course Breakfast
Cuisine Andaluzja, Aragonia, Baleary, Katalonia, Murcja
Servings 2 porcje

Ingredients
  

 • 1 szt mała bagietka
 • 1 szt dojrzały pomidor
 • 10 ml oliwy z oliwek extra virgen
 • 1 szt ząbek czosnku
 • 1 szczypta soli

Instructions
 

 • Małą bagietkę przekrój na pół, a następnie w poprzek.
 • Na patelni grillowej (lub w piekarniku/opiekaczu) podopiecz pieczywo do zarumienienia.
 • Następnie wetrzyj w bagietkę obrany ząbek czosnku.
 • Na tarce zetrzyj pomidory, po czym wyłóż je na grzankę.
 • Polej oliwą z oliwek i posyp solą.
 • Serwuj na gorąco.¡Buen provecho!
Keyword bagietka, oliwa z oliwek, pan con tomate, pomidory, tost, tostada
Adrian Stojewski

Adrian Stojewski

¡Hola! , jestem Adrian i od ponad 10 lat staram się, aby Polacy, tak jak ja, oszaleli na punkcie hiszpańskiej kuchni! Uczyłem się gotować pod okiem mistrzów hiszpańskiej kuchni z gwiazdkami Michelin, takich jak: Kiko Moya, Fran Martinez, Ivan Cerdeño Lopez, María José San Román czy Pablo González. Ukończyłem szkołę gastronomiczną w Polsce i studiowałem na kierunku kulinarnym na Universidad Catolica San Antonio de Murcia w Hiszpanii. Na co dzień współpracuję z największymi studiami kulinarnymi w Polsce.

Przepis na Pollo al chilindrón

Czy wiesz, że “chilindrón” było kiedyś niezwykle popularną grą karcianą w aragońskich tawernach, której zwycięzca decydował, kto zapłaci za jedzenie. Aragonia to ogrom różnorodności na

Read More »
Gambas al ajillo

Przepis na Gambas al ajillo

Przepis ten miał narodzić się w Madrycie za sprawą kuchni kreolskiej, gdzie czosnek był jednym z najczęściej używanych składników. Krewetki nie cieszyły się początkowo dużą

Read More »